Resultat från VBK-jakten

2015

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Hera Ari Ruuska
2 Vegas Malin Fahlén
3 Taylor Elisabeth Gerhamn

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Klara Christel Perjons
2 Zelda Tina Writler
3 Lok Malin Fahlén

Agility

Inga resultat anmälda.

Ormens vandringspris för bästa appellhund

Malin Fahlén & Lok

Blitz vandringspris för bästa spårhund

Ari Ruuska & Hera

Stenens vandringspris för bästa lydnadshund

Malin Fahlén & Lok

Essets vandringspris för bästa rapporthund

Elisabet Gerhamn & Taylor

Åke Frohm’s stipendier

Åke Frohm’s stipendie till medlem som under året visat prova på kamratlighet och hjälpsamhet tilldelades Irene Kron.

Åke Frohm’s stipendie till ny medlem som under året visat prova på kamratlighet och hjälpsamhet tilldelades Petri Piironen.

2014

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Hera Ari Ruuska
2 Vegas Malin Fahlén
3 Dukke Irma Grahn

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Klara Christel Perjons
2 Zelda Tina Writler
3 Inzie Susanna Lundin

Agility

Inga resultat anmälda.

Ormens vandringspris

Irma Grahn & Dukke

Blitz vandringspris för bästa spårhund

Ari Ruuska & Hera

Stenens vandringspris för bästa lydnadshund

Tina Writler & Zelda

2013

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1
2
3

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1
2
3

2012

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Hera Ari Ruuska 98
2 Yrax Åke Ploghammar 78
3 Vegas Malin Fahlén 67

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Vegas Malin Fahlén 31
2 Mizar Susan Hanserkers 8
3 Fairy Lars Skoog 6

2011

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Hera Ari Ruuska x
2 Yrax Åke Ploghammar x
3 Erla Claes Magnusson x
3 Vegas Malin Fahlén x

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Vegas Malin Fahlén x
2 Ella Emma Jansson x
3 Bixa Linda Lauenstein x

Agility

Placering Hund Förare Poäng
1 Vegas Malin Fahlén x

2010

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Hera Ari Ruuska 81
2 Erla Claes Magnusson 9
3 Celtic Lennart Lorentzon 7
4 Vegas Malin Fahlén 6

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Vegas Malin Fahlén 66
2 Maya Helén Lindstedt 27
3 Azzi Zandra Delén 22
4 Aquena Izabelle Maelan 21
5 Jasmine Helén Lindstedt 17
6 Sadie Lars Skoog 10
7 Erla Claes Magnusson 7
8 Fairy Lars Skoog 5

Agility

Placering Hund Förare Poäng
1 Vegas Malin Fahlén 489
2 Dumlan Emma Sernstad 378

2009

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Stinigårdens Hera Ari Ruuska 66
2 Vallmyrans Yrax Åke Ploghammar 18
3 Försvarsmaktens Celtic Lennart Lorentzon 12
4 Hi-Design’s Just Catch Me Helén Lindstedt 6
4 Sugerwind´s A True Friend Malin Fahlén 6
6 Calista’s Don Corleone Joakim Björkman 4

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Sörbäcks Dream’s Came True Elena Emma Jansson 21
2 Glimma Tove Strutz 20
3 Hi-Design’s Just Catch Me Helén Lindstedt 18
4 Sugerwind´s A True Friend Malin Fahlén 14
5 Calista’s Don Corleone Joakim Björkman 13

Linas vandringspris för bästa spårhund

Priset gick till Ari Ruuska med Stinigårdens Hera.

2008

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Stinigårdens Hera Ari Ruuska 33
2 Vallmyrans Yrax Åke Ploghammar 11
3 Marhöjs Wilja Helena Sunninger 10
4 Malte Anki Jernberg 2

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Marhöjs Wilja Helena Sunninger 26
2 Akilles Sandra Öberg 8
3 Stinigårdens Hera Ari Ruuska 5
4 Isa Barbro Filmberg 1
5 Fairy Lars Skoog 1

Linas vandringspris för bästa spårhund

Priset gick till Ari Ruuska med Stinigårdens Hera.

Ormens vandringspris för bästa apellhund

Priset gick till Helena Sunninger med Marhöjs Wilja.

2007

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Vallmyrans Yrax Åke Ploghammar 15
2 Stinigårdens Hera Ari Ruuska 12
3 Almanza Yellow Peril Iréne Croon 8

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Firén Ice Pot of Gold Helén Lindstedt 21
2 Avanza Karsten Hansen 11
3 Figge Eva Hedin 8
4 Freddy Bengt Odenmark 3

Linas vandringspris för bästa spårhund 2007

Detta pris delades ut för första gången och gick till Åke Ploghammar med Vallmyrans Yrax.

Ormens vandringspris för bästa apellhund 2007

Priset gick till Ari Ruuska med Stinigårdens Hera.

2006

Bruks

Placering Hund Förare Poäng
1 Andi Rosy Malmberg 18
2 Almanza Yellow Peril “Curry” Irene Croon 4
3 Retz Kaj Andersson 4

Lydnad

Placering Hund Förare Poäng
1 Cefeus Betina “Megan” Sara Hornegårds 73
2 Rackamajans Louis Sofia Lindstedt 49
3 Firén Ice Potof Gold “Bonnie” Helén Lindstedt 27
4 Ynnizins Seventh Achrutite “Ockra” Emma Sernstad 23
5 Casper Carin Öberg 21
6 Almanza Yellow Peril “Curry” Irene Croon 4

Ormens vandringspris för bästa spårhund 2006

För 3:dje gången i rad så gick det till och stannar för alltid hos Rosy Malmberg med Andi.

Comments are closed.